Chirurg dziecięcy Mikołów
Nasi Lekarze:
Maksymilian Nicpoń
specjalista chirurgii dziecięcej
Wizyty w każdy poniedziałek
Czym zajmuje się chirurg dziecięcy?
Chirurg dziecięcy Mikołów zajmuje się leczeniem operacyjnym człowieka od pierwszych dni życia (okres noworodkowy, w tym dzieci przedwcześnie urodzone), niemowląt, dzieci małych i dużych, do 18. roku życia. Istnieją też pierwsze doniesienia o prenatalnych możliwościach inwazji chirurgicznej w ciele chorego płodu.
Zakres wiedzy i umiejętności chirurga dziecięcego jest ogromnie szeroki. Chirurg dziecięcy może oczyścić i zaopatrzyć poważne rany na powierzchni ciała, a także usunąć wszelkie niepokojące zmiany skórne: brodawki, znamiona, tłuszczaki czy kaszaki. Lekarz zajmuje się leczeniem oparzeń, odmrożeń, owrzodzeń czy zakażeń. Pomoże także w przypadku przepukliny, wędrujących jąder, stulejki u chłopców czy wrodzonych wad postawy.
Dzięki wiedzy i umiejętnej pracy z dziećmi, chirurg dziecięcy nie tylko staje się ich lekarzem, ale również przyjacielem! Dzięki temu, wizyta u naszego specjalisty nie jest powodem do stresu.


Jakie choroby leczy chirurg dziecięcy?
Do częstych schorzeń, które mogą byś leczone chirurgicznie należą m.in.:
- przepuklina (pachwinowa, pępkowa),
- stulejka, spodziectwo,
- rozszczep wargi i podniebienia,
- niedrożność przewodu pokarmowego,
- deformacja stóp,
- bóle brzucha,
- urazy (zwichnięcia, złamania, ugryzienia),
- widoczne wady wrodzone i zaburzenia rozwojowe,
- ostre zapalenie wyrostka robaczkowego,
- zmiany skórne i oparzenia,
To oczywiście nie są jedyne problemy i schorzenia, jakimi zajmuje się chirurg dziecięcy Mikołów. Pomoc tego specjalisty jest niezbędna także w procesie leczenie ran, przy usuwaniu szwów oraz podczas kontroli po przeprowadzonych operacjach i zabiegach.
Jak wygląda wizyta u chirurga dziecięcego? Konsultacja i wywiad
Podczas wizyty u chirurga dziecięcego małym pacjentom zawsze towarzyszy oczywiście rodzic lub opiekun prawny. Chirurgów dziecięcych obowiązuje konkretny schemat badania: najpierw badanie podmiotowe (wywiad lekarski), a później badanie przedmiotowe (ocena stanu układów i narządów pacjenta).
Specjalista rozmawia z rodzicem, a jeśli wiek pacjenta na to pozwala- również z dzieckiem. Lekarz zapyta o przyczynę zgłoszenia się chorego na konsultację, a także początek występowania objawów oraz ich charakter. Ważne jest czy dolegliwości pojawiły się po raz pierwszy czy występują dłużej. Chirurg zapyta także o przebyte zabiegi i operacje, o choroby występujące w rodzinie, o przyjmowane leki.
Chirurg dziecięcy Mikołów następnie przeprowadza badanie przedmiotowe. Tutaj chirurg szczególną uwagę poświęca choremu miejscu. Przy występowaniu bólów brzucha dokładnie zbada jamę brzuszną, w przypadku zmian skórnych zostaną poddane one wnikliwej analizie.
Jakie badania może zlecić chirurg dziecięcy? Co po wizycie?
Po wizycie u chirurga dziecięcego należy wykonać jego wszystkie zalecenia, m.in. dotyczące przeprowadzenia określonych badań. Mogą to być m.in. badania krwi (morfologia, OB, CRP, enzymy wątrobowe i wiele innych) czy różnego typu badania obrazowe, jak zdjęcie rentgenowskie konkretnego obszaru ciała czy badanie metodą rezonansu magnetycznego.
Chirurg dziecięcy Mikołów może również zalecić konsultacje z innymi specjalistami. W ustalonym terminie należy też zgłosić się z dzieckiem na kolejne konsultacje. Wtedy też chirurg, mający już pełen obraz pacjenta wraz z badaniami, ustala metodę leczenia. W razie potrzeby, mały pacjent jest kierowany do szpitala, w którym zostanie wykonany zaplanowany zabieg lub operacja.
Rejestracja do chirurg dziecięcy Mikołów
Wizyta w naszej klinice u specjalisty chirurg dziecięcy Mikołów wymaga wcześniejszej rejestracji. Aby ustalić datę konsultacji należy skorzystać z najwygodniejszej dla Państwa opcji.
Zapraszamy osobiście do naszej placówki. Można oczywiście umówić się telefonicznie bądź przez mail. Zachęcamy także do skorzystania z formularza kontaktowego.