Alergolog Mikołów

Nasi Lekarze:
Dr n. med. Santa Vanaga- Besser
specjalista alergologii

Kim jest lekarz alergolog?

Alergolog Mikołów to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych czyli takich, które wywoływane są przez alergeny.

Czym jest alergeny? To substancje powszechnie występujące w środowisku, takie jak pyłki, niektóre składniki pokarmowe, roztocza, pleśń, metale, sierść zwierząt itd., które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Reakcja alergiczna zachodzi na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na kontakt z obcą substancją.

Alergolog Mikołów przeprowadza wywiad i zleca konieczne badania. Na tej podstawie ustala rodzaj i przyczyny alergii, a następnie proponuje wdrożenie odpowiedniego schematu leczenia.

Jakie choroby leczy alergolog?

Są to wszystkie choroby o podłożu alergicznym, m.in.

 • Astma
 • Nieżyt nosa
 • Pokrzywka
 • Świąd skóry
 • Alergia pokarmowa
 • Alergiczne zapalenie spojówek
 • Atopowe zapalenie skóry
 • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
 • Przewlekłe zapalenie zatok i polipy

Jak wygląda wizyta u alergologa? Konsultacja i wywiad

Podczas pierwszej konsultacji lekarz alergolog przeprowadza wywiad z pacjentem. Specjalista pyta o występowanie dotychczasowych objawów w kontakcie z podejrzanym alergenem, ich częstotliwość, a także inne ewentualne choroby towarzyszące. Nie bez powodu usłyszymy pytanie o występowanie chorób alergicznych w rodzinie- na przykład gdy rodzice są alergikami, wzrasta szansa na wystąpienie alergii u dzieci.
Już na podstawie wywiadu lekarz jest w stanie ustalić przyczyny alergii pacjenta.

Podczas konsultacji mogą być poddawane ocenie zmiany skórne (czy występują wypryski, pokrzywki, krostki i zaczerwienienia). Na alergię mogą wskazywać również czerwone, spuchnięte, swędzące oczy. Niepokojącymi objawami są również duszności czy obrzęki.

Na podstawie zebranych informacji lekarz alergolog Mikołów podejmuje decyzję jakie badania wykonać i ustala drogę dalszego leczenia.

Jakie badania może zlecić lekarz alergolog?

 • Punktowe testy skórne- najpopularniejsza metoda diagnozowania alergii.  Polega na nałożeniu na skórę pacjenta roztworu z alergenem. Po 15-20 min sprawdza się czy wystąpiła reakcja uczuleniowa. Zazwyczaj wykonuje się na przedramieniu.
 • Testy płatkowe- wykonywane na plecach. Przyklejane są plastry z alergenami. Muszą pozostać w ciągłym kontakcie ze skórą przez 48h. Po tym czasie plastry są odklejane i dokonuje się pierwszego odczytu. Drugi odczyt jest po 72h od nałożenia, a trzeci po 96h.
 • Test z krwi- na podstawie próbki krwi pobranej z żyły łokciowej, można określić swoiste przeciwciała IgE we krwi. Wynik powyżej normy sugeruje występowanie alergii.
 • Próby prowokacyjne- polegają na bezpośrednim podaniu alergenu: donosowo, dospojówkowo, drogą doustną, dooskrzelowo. Wykonuje się  je dość rzadko, z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnej reakcji alergicznej.
 • Testy śródskórne- polegają na wstrzyknięciu śródskórnym (igła nie przebija skóry, a więc wstrzyknięcie nie jest bolesne) niewielkiej ilości alergenu.

Rejestracja do alergolog Mikołów

Wizyta w naszej klinice u specjalisty alergolog Mikołów wymaga wcześniejszej rejestracji. Aby ustalić datę konsultacji należy skorzystać z najwygodniejszej dla Państwa opcji.

Zapraszamy osobiście do naszej placówki. Można oczywiście umówić się telefonicznie bądź przez mail. Zachęcamy także do skorzystania z formularza kontaktowego.

ul. Pszczyńska 12B/1, Mikołów, Poniedziałek – Piątek: 8:00 – 18:00
+48 506 330 021
+48 603 367 646
Dermatolog Mikołów
Menu