Alergolog Mikołów
Nasi Lekarze:
Dr n. med. Santa Vanaga- Besser
specjalista alergologii
Kim jest lekarz alergolog?
Alergolog Mikołów to lekarz specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu chorób alergicznych czyli takich, które wywoływane są przez alergeny.
Czym jest alergeny? To substancje powszechnie występujące w środowisku, takie jak pyłki, niektóre składniki pokarmowe, roztocza, pleśń, metale, sierść zwierząt itd., które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Reakcja alergiczna zachodzi na skutek nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na kontakt z obcą substancją.
Alergolog Mikołów przeprowadza wywiad i zleca konieczne badania. Na tej podstawie ustala rodzaj i przyczyny alergii, a następnie proponuje wdrożenie odpowiedniego schematu leczenia.


Jakie choroby leczy alergolog?
Są to wszystkie choroby o podłożu alergicznym, m.in.
- Astma
- Nieżyt nosa
- Pokrzywka
- Świąd skóry
- Alergia pokarmowa
- Alergiczne zapalenie spojówek
- Atopowe zapalenie skóry
- Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
- Przewlekłe zapalenie zatok i polipy
Jak wygląda wizyta u alergologa? Konsultacja i wywiad
Podczas pierwszej konsultacji lekarz alergolog przeprowadza wywiad z pacjentem. Specjalista pyta o występowanie dotychczasowych objawów w kontakcie z podejrzanym alergenem, ich częstotliwość, a także inne ewentualne choroby towarzyszące. Nie bez powodu usłyszymy pytanie o występowanie chorób alergicznych w rodzinie- na przykład gdy rodzice są alergikami, wzrasta szansa na wystąpienie alergii u dzieci.
Już na podstawie wywiadu lekarz jest w stanie ustalić przyczyny alergii pacjenta.
Podczas konsultacji mogą być poddawane ocenie zmiany skórne (czy występują wypryski, pokrzywki, krostki i zaczerwienienia). Na alergię mogą wskazywać również czerwone, spuchnięte, swędzące oczy. Niepokojącymi objawami są również duszności czy obrzęki.
Na podstawie zebranych informacji lekarz alergolog Mikołów podejmuje decyzję jakie badania wykonać i ustala drogę dalszego leczenia.
Jakie badania może zlecić lekarz alergolog?
- Punktowe testy skórne- najpopularniejsza metoda diagnozowania alergii. Polega na nałożeniu na skórę pacjenta roztworu z alergenem. Po 15-20 min sprawdza się czy wystąpiła reakcja uczuleniowa. Zazwyczaj wykonuje się na przedramieniu.
- Testy płatkowe- wykonywane na plecach. Przyklejane są plastry z alergenami. Muszą pozostać w ciągłym kontakcie ze skórą przez 48h. Po tym czasie plastry są odklejane i dokonuje się pierwszego odczytu. Drugi odczyt jest po 72h od nałożenia, a trzeci po 96h.
- Test z krwi- na podstawie próbki krwi pobranej z żyły łokciowej, można określić swoiste przeciwciała IgE we krwi. Wynik powyżej normy sugeruje występowanie alergii.
- Próby prowokacyjne- polegają na bezpośrednim podaniu alergenu: donosowo, dospojówkowo, drogą doustną, dooskrzelowo. Wykonuje się je dość rzadko, z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnej reakcji alergicznej.
- Testy śródskórne- polegają na wstrzyknięciu śródskórnym (igła nie przebija skóry, a więc wstrzyknięcie nie jest bolesne) niewielkiej ilości alergenu.
Rejestracja do alergolog Mikołów
Wizyta w naszej klinice u specjalisty alergolog Mikołów wymaga wcześniejszej rejestracji. Aby ustalić datę konsultacji należy skorzystać z najwygodniejszej dla Państwa opcji.
Zapraszamy osobiście do naszej placówki. Można oczywiście umówić się telefonicznie bądź przez mail. Zachęcamy także do skorzystania z formularza kontaktowego.